O šimpanzích je známo, že jsou velice inteligentní. Jejich možnost dalšího rozvoje byla dokonce inspirací známé série filmů o ovládnutí naší planety primáty. Otázkou je, jestli by to bylo tak nemožné. Jestli si dobře pamatuji, šimpanzi i gorily ve vzpomínaných filmech uměli dokonce i mluvit.
– To bylo na celém filmu možná to nejabsurdnější.
– Mluvit přeci může pouze člověk, protože je k tomu uzpůsoben.
Tato teorie možná brzy vezme za své. Nedávný výzkum jedné belgické univerzity prokázal, že orangutani dokáží změnit svůj hlas takovým způsobem, že tím zmatou nepřítele. Dělají to velice chytře. Zakryjí si ústa dlaní a vytvoří hlubší a silnější zvuk. Tím vzniká dojem, že je v blízkosti větší a logicky i nebezpečnější zvíře. Jak je možné, že orangutani pochopili, že změnou hlasu dokáží změnit chování svých nepřátel? Znamená to jediné – orangutani se dokáží učit.
Budou orangutani mluvit?
Vědci tedy zkoumali dál a přišli na velice zajímavé skutečnosti, které jim doposud unikaly. Možná jim připadaly nezajímavé.
Orangutani mlaskají.
– My bychom si mohli myslet, že je to proto, aby dali najevo nějaké příjemné pocity. Omyl. Zvuk, který zní jako mlaskavé políbení má docela opačný význam. Je to varování pro ostatní, že se blíží nějaké nebezpečí. Dokáží se natolik soustředit, že jim nevadí ani zvuky, které kolem nich vytváří příroda.
Tak jako u všech tvorů, existují i u orangutanů jedinci více nadaní a méně nadaní.Ti více nadaní dovedou ještě hvízdat. A nejen to. Někteří vydávají zvuky, které jsou podobné našim souhláskám. Napadá mě jedna otázka. Uměli to vždy?
· Pokud by to přišlo až s jejich pozdějším vývojem, možná jednou naši potomci budou schopni opravdu s některými lidoopy komunikovat.
· Ze zmíněného průzkumu je totiž jasné, že nástroj k vytváření řeči jim zřejmě nechybí.