My žijeme v moderní době a jsme zvyklí na moderní spotřebiče. Podle čeho si ale máme vybrat, když je jich na trhu tolik druhů?
V první řadě si vybereme lednici podle spotřeby elektrické energie. Je v provozu neustále a ve spotřebě za celý rok uvidíme rozdíly. Nejúspornější je všem známá A+++. Pro optimální podmínky by lednice měla stát spíše v chladnějším prostředí, ale ne vždy je to možné. Určitě ji neumísťujeme blízko topného tělesa nebo pečící trouby. Jednou za půl roku očistíme chladící žebra na zadní straně od nečistot a prachu a tím obnovíme přenos tepla do okolí a sníží se spotřeba energie.
Podle prostoru, kam chceme lednici postavit, koupíme volně stojící nebovestavěnou. Pokud neplánujeme přestavbu celé kuchyně, volně stojící nám bude vyhovovat. Vestavěnou volíme, když máme i ostatní spotřebiče vestavěné. Kuchyně tak bude lépe vypadat. Prostorově by neměla v žádném případě vyčnívat z řady ostatních spotřebičů, které v lince máme.
Objem lednicebychom měli vybrat podle počtu osob žijících v domácnosti. Udává se, že na jednu osobu je třeba 50–70 litrů. V užitném prostoru, který výrobci uvádějí, často nejsou odečteny přihrádky, poličky a zásuvky.
Nabídka lednic je v těchto základních provedeních: americké, kombinované, jednodveřové a monoklimatické.
· Americkénabízí velký objem lednice i mrazáku, jsou vhodné pro velké rodiny do prostornějších bytů.
· Jednodveřovéjsou buď bez mrazáku, nebo s malou mrazící přihrádkou, mají větší spotřebu energie při častém otevírání dveří, kdy uniká chlad i z mrazáku.
· Kombinovanéjsou prostorné pro chladničku i mrazák, mají jeden nebo dva kompresory. Můžeme nastavit jinou teplotu v lednici a jinou v mrazáku. Tím ušetříme energii.
· Monoklimatické se vyznačují tím, že jsou velmi prostorné, ale bez mrazáku. Využívají se zvlášť v prodejnách a gastronomických zařízeních.
Pozornost věnujme i doplňkovým funkcím, jako je například samoodmrazování, bez vzniku námrazy, bez bakterií a další.