Vypěstovat kaktus tak, aby nejen rostl, ale i kvetl, vyžaduje určité mistrovství a především dostatek zkušeností. Pro začátek postačí, když se budeme řídit osvědčenými radami, odměnou nám bude pohled na zajímavé rostlinné unikáty . Mimochodem, víte, že kaktusů a sukulentů existuje více než 700 druhů?
Živiny ze substrátu
Kaktusy si veškerou výživu berou ze substrátu, který bychom v ideálním případě měli jednou za rok vyměnit. Pokud je ponecháváme v původní zemině, měli bychom je přihnojit tekutým hnojivem v zálivce, ale pouze maximálně jednou za čtyři měsíce. Přesazování provádíme pokud možno v letním období, kdy se očekává nárůst venkovních teplot, tehdy kaktusy omezují svůj růst. Složení substrátu se prodává přímo pro tyto specifické rostliny speciálně namíchané, můžeme si jej však připravit i sami smícháním kvalitního zahradního humusu, minerální drtě a škváry nebo ostřejšího písku. Ovšem po přesazení rostlinky nikdy nezaléváme, teprve až po 14 dnech. Někteří pěstitelé dokonce doporučují po vyjmutí kaktusu z původní zeminy nechat jej dva dny na vzduchu, aby mu oschly kořeny, je to sice na první pohled brutální zásah, ale tyto svérázné živé organismy jej vyžadují. Zkrátka jim prospívá. A nezapomínejte, že po přesazení se již celý rok nepřihnojuje.
Zalévání kaktusů
Ideální je zalévat je v podvečer, a to měkkou a odstátou vodou. Substrát by měl být vlhký, ale ne příliš mokrý. Vodu, která proteče do spodní misky, vždy vylijeme. V průběhu vegetačního období zaléváme sice vydatněji, ale jen jednou za týden. V žádném případě nezaléváme obden a malinko.
Kam je umístit
Kaktusy milují přímé sluneční světlo, nejlepší je pro ně okenní parapet situovaný na jih nebo na západ. V zimě bychom je měli umístit do vytápěné místnosti, nesmí zmrznout a nesvědčí jim ani příliš velké teplotní výkyvy, ideální je tedy pokojová teplota. V létě je můžeme umístit na venkovní parapet, nebo na terasu. Dbejte však na to, aby nebyly vystaveny dešti.