Pokud tuhle vymoženost ještě nevlastníte, určitě jste už o něm alespoň slyšeli. Jedná se o vcelku malý hrnec s vyndavací nádobou, který za zapojuje do elektřiny. Zní to jednoduše, viďte? Pozitiv má ale tento spotřebič mnohem víc. Třeba chuť, vůni a konzistenci, kterou rozhodně nelze srovnat s rýží v sáčcích. Dejte sbohem rozvařené příloze bez chuti, kterou musíte při vaření hlídat. Do rýžovaru nasypete pomocí odměrky rýži i vodu, trochu soli…a zhruba 15 minut se o nic nemusíte starat. Stroj se o všechno postará sám a je schopen uchovat pokrm teplý i několik hodin po uvaření. A věřte, že budete schopni si vzít do práce k obědu krabičku vynikající samotné rýže i bez masa. Až taková delikatesa to je!
Z hlediska objemu seženete nádoby od 0,4 litru až k pětilitrové velikosti pro regiment. Při výběru myslete na to, pro kolik lidí chcete rýži vařit. Pokud vaříte většinou jen pro sebe a partnera, je zbytečné pořizovat velký stroj. Bude těžší a objemnější a vám se nebude chtít jej kvůli jedné porci vytahovat ze skříně. Pokud ale vaříte pro čtyřčlennou rodinu, vybírejte už objemy kolem 1 – 1,5 litru.
Může se stát, že na trhu narazíte na rýžovary, které nemají odnímatelnou vnitřní vložku. Určitě ale dejte přednost právě těm “vloženým rendlíkům”, protože je budete moci dát do myčky, uložit do lednice apod. Na výběr máte většinou teflonové hrnce, které se díky nepřipalování dobře čistí a bývají nečekaně lehké.
Funkce spotřebiče se pohybují od jediné po celou škálu. Kdo se nechce trápit s tlačítky a chce si jen užít vynikajícího jídla, měl by zvolit přístroj s jediným tlačítkem (a diodou, která ukáže připravenost rýže). Najdete ale i takové hrnce, které vám pomohou s přípravou luštěnin či polévek, zvládají odložený start a obsahují nejrůznější ochrany proti přehřátí či vyvaření vody.
A jaká je cena za tenhle malý zázrak? Pořídíte ho už od tří stovek. Ty lepší a mnohofunkční vás mohou stát i kolem dvou tisíc, ale výborně vám poslouží i ty levnější.
Je libo pár tipů na závěr? Zkuste spolu se solí a vodou do rýže přidat i trochu kari. Nebo i nakrájenou cibulku, hrášek a papriku. Nebojte se ani rýžové kaše – rýžovar si poradí i s mlékem a ovocem. Variant je spousta, tak svého nového nejlepšího přítele řádně využijte!