K létu neodmyslitelně patří bazén, ať už náš domácí na zahradě nebo na veřejném koupališti. Asi každému je však jasné, že tyto mohou mít nejrůznější tvary. V základním rozlišení se pak dělí na hranaté a oválné bazény. Hlavní rozdíl samozřejmě spočívá v tom, jak jsou řešeny jejich rohy.
Když se však podíváme, je potřeba si přiznat, že ty oválné příliš nevidíme, alespoň tedy ne u klasických zapuštěných bazénů. Naprostá většina z nich má klasické ostré rohy. A ačkoliv se to může zdát zvláštní, je k tomu rozhodně dobrý důvod.
Tím je především co nejefektivnější využití místa. Bylo by koneckonců hloupé zbudovat jej tak, aby vznikl v podstatě volný prostor, který je většinou využit pro cestu. U větších bazénů může jít o celkem rozměrnou plochu. Co se profesionálních bazénů týče, zde je potřeba na závodech poskytnou rovné podmínky všem účastníkům. A asi není třeba říkat, jakou výhodu by v případě oválného typu měli závodníci, kteří dostanou krajní pozice. Něčeho takového je potřeba se vyvarovat. Přesto je však potřeba přiznat, že oválné bazény mají i své výhody. Tou hlavní je čištění a údržba. Ostré rohy totiž není vůbec snadné pečlivě vydrhnout, což je vždy po sezóně potřeba. Naopak u těch oválných s tímto žádný problém není.
Také je zde menší riziko protrhnutí vnitřní fólie, což je také velmi důležité. Je však pravda, že toto riziko není většinou nijak velké v žádném bazénu, i když samozřejmě záleží na tom, jak velké děti se zde koupou a jaké předměty do bazénu dáváme.
V neposlední řadě je dobré také zmínit lepší účinnost filtrace. Kulaté rohy totiž nevytváří žádnou bariéru, nýbrž podél nich může voda volně proudit k čerpadlu, aniž by se nějak omezovala. U hranatých rohů samozřejmě mohou vznikat takzvaná hluchá místa, která mohou následně způsobit problémy.
Pokud si tedy vybíráme nový bazén, je toto vše dobré vědět. Nabídek je totiž na trhu hodně, a někdy může být obtížné najít tu pravou.