Rádi bychom si prošli v následujících řádcích základní charakteristiku jedné z nejčastějších potravinových alergií dnešní doby, což je bezesporu intolerance na lepek. Asi neexistuje žádné téma, které by bylo v oblasti výživy za poslední roky více konzultováno, a bohužel také více protkáno různými mýty. Mezi běžnou populací laiků se často hovoří o možnosti dědičnosti této nemoci, o jejím výskytu kvůli nekvalitním potravinám na území České republiky nebo o dalších příčinách.
Pokusíme se na věc podívat z objektivního pohledu. A dříve, než vás zahltíme fakty, doporučujeme při jakýchkoli obtížích způsobených konzumací potravin obsahujících lepek, vyhledat dodatečně odbornou pomoc. Je vhodné některé nesrovnalosti v organismu včas zachytit a správně léčit.
Příznaky intolerance lepku mohou být samozřejmě individuální. Mezi nejčastější však patří bolesti v oblasti břicha, pálení žáhy, zvracení a nevolnostech. Vyskytují se různé trávicí obtíže, průjmy a zácpy. To vše bývá bezprostřední reakce organismu na konzumaci pečiva nebo jiných produktů obsahujících lepek. Někdy můžeme pociťovat také celkovou únavu a ospalost, ale také některé zvláštní projevy nerovnováhy v těle, například bolesti a brnění v oblasti končetin.
Řešením není nic jiného, než bezlepková dieta. Obvyklé bývá ji dodržovat po dobu jednoho až dvou let. Potravinové alergie a intolerance totiž bývají pomíjivé a často nás neprovází do konce života. Možná si od nich náš organismus jen potřebuje trochu odpočinout. A my mu to díky pestré nabídce potravin různého druhu, můžeme dopřát. Jako první je vhodné nahradit v domácnosti bezlepkovou variantou bílé pečivo, bílou mouku a těstoviny. Existuje spousta náhražek, některé z nich ani nejsou chuťově odlišné, z oblasti mouky můžeme použít například mandlovou nebo kokosovou mouku https://www.nakliceno.cz/kokosova-mouka/.