
Statistiky ukazují, že čím dál víc mladých lidí hledá po ukončení studia práci v zahraničí. A není divu. Většinou zde nabízí vyšší plat i lepší pracovní podmínky, a to i na pozicích, které by u nás byly považovány pro někoho s danou školou za podřadné. A jelikož inflace v podstatě neustále roste, v posledních letech pak poměrně prudkým tempem, je pochopitelné, že takovéto příležitosti, pokud se jim nabídne, využijí. Jednou z častých destinací je v tomto případě Holandsko, tedy země známá svým nízkým profilem a také tím, že některé její části jsou pod úrovní hladiny moře. Typické jsou zde také tulipány či větrné mlýny.
Je pak otázkou, zda skutečně stěhování do Nizozemska jednou z věcí, nad kterou by měl občan naší republiky uvažovat, nebo budou kulturní rozdíly příliš velké, než abychom je mohli překonat? V první řadě je tu samozřejmě otázka bezpečnosti. Ta je důležitá zvláště v dnešní době. Naštěstí v tomto ohledu lze Holandsko prohlásit za jednu z těch bezpečnějších variant, v některých ohledech dokonce i bezpečnější než je Česká republika. Proto se nemusíme příliš bát, že se nám zde něco stane, i když určitá opatrnost je zde jistě na místě. Dále je zde otázka všeobecné mentality. Ta je zde totiž přeci jen jiná, než na jakou jsme zvyklí u nás.
Jednou z poměrně velkých změn je to, že se zde často a hodně jezdí na kole. To může představovat pro Čecha, který je zvyklý spíše na automobilovou dopravu, přičemž cyklisté jsou zde považováni spíše za problém, poměrně zásadní změnu. Cyklisté zde také mají mnohem více práv, než na jaká jsme u nás zvyklí. Pak je tu samozřejmě otázka jazykové bariéry. Nelze popřít, že holandština není zrovna snadný jazyk. Navíc se na našich školách běžně nevyučuje. Většinou s ní tedy Čech nemá žádné zkušenosti. Naštěstí v Nizozemsku není problém dohovořit se anglicky, a to je jazyk, který valná část mladých lidí ovládá poměrně obstojně.