Určitě už jste si toho také všimli, pokud jste výdělečně činní, pokud jste se už někdy stali něčími zaměstnanci. Nemohli jste nepostřehnout, že když jste s nějakým zaměstnavatelem uzavírali pracovní smlouvu, byly vám tímto přislíbeny určité peníze, které se vám dotyčný zavázal platit, ale nakonec jste dostali méně. A pokud jste dosud nepochopili, proč tomu tak je, rád bych vás vyzval, abyste přestali hanět ty ‚vydřiduchy‘, kteří vám napřed naslibovali hory doly a pak…
Pokud jste onu nesrovnalost nepochopili, musím vám totiž oznámit, že váš zaměstnavatel není nejspíše žádným zlodějem, za kterého ho snad máte. On vám totiž nejspíše skutečně poskytl to, co slíbil. Jenže vám slíbil určitou hrubou mzdu, tedy to, co ve váš prospěch vyplatí, jenže vám nedošlo, že vy z toho dostanete vždy pouze mzdu čistou, tedy to, co zbude poté, co se z hrubé mzdy odvede daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění.
Protože stát si zkrátka z každé hrubé mzdy bere svůj díl, svůj jakýsi desátek. Který je rozhodně vyšší než to, čím původně desátek byl. A nikdo s tím nic nenadělá. Leda snad ve volbách, ale ani tomu se nedá věřit.
A pokud si chcete být jisti, zda vás vzal na hůl skutečně jenom stát, a ne váš zaměstnavatel, nemusíte hned začít uhánět nějakého účetního, který by vám to překontroloval. Existuje totiž i daleko jednodušší metoda, jak spočítat čistou mzdu https://www.kalkulackacistemzdy.cz/.
Stačí využít internetovou kalkulačku, do této zaznamenat známé údaje, a rázem je jasné, zda je čistá mzda odpovídající té slíbené hrubé. Tedy zda zaměstnavatel nepodvádí.
A byť není nezbytné se s tím počítat, protože s takovým zdaněním stejně kromě případného odečtení slevy na dani, máme-li na ni nárok, nic nenaděláme, může se to někdy hodit. Třeba na počátku zaměstnaneckého poměru, kdy chce člověk vědět, kolik že bude brát na ruku. Aby bylo zřejmé, z čeho bude takový zaměstnanec žít, pokud onu práci vezme.