Uchovávání ovoce i zeleniny má v našich krajích opravdu velkou tradici. Už před staletími si hospodyně lámaly hlavu nad tím, jak uchovat sezonní potraviny tak, aby vydržely co nejdéle. V současné době už máme takové technologie, že uchovávání potravin přestal být problém. Co si na sezonu připravit?
Zavařování
Asi nejčastější způsob uchovávání potravin na zimu je zavařování zeleniny a ovoce. Zavařuje se do skleněných nádob s víčky. Zavařovat můžete v podstatě cokoli od jahod až po cukety. Z ovoce vykouzlíte luxusní domácí marmelády či kompoty, ze zeleniny skvělé omáčky na těstoviny či pod maso. Zkusit můžete i domácí kečup, který v zimě velice oceníte, je totiž úplně jiný, než ten kupovaný. Skvělou variantou jsou také domácí sirupy na limonádu. A jak na to?
Marmelády a sirupy: pokud si chcete udělat domácí marmeládu potřebujete čisté pokrájené ovoce a želírovací přípravek a cukr. Postupujte podle návodu na želírovacím přípravku. Ty se dají koupit dle množství použitého cukru – 2/1 a 3/1, nebo i 1/1.
Zavařování: na zavařování potřebujete buď zavařovací hrnec nebo můžete zavařovat i v obyčejné troubě. Při zavařování si pohlídejte, aby víčka nebyla poškozená a na sklenice dokonale sedla.
Mrazení
Pokud máte velký mrazák, pak máte o práci méně. Nejjednodušší je totiž ovoce či zeleninu nakrájet a očistit, dát do sáčku a zamrazit. Ideální je využít igelitové sáčky se zipem https://www.2pack.cz/sacky-pytle/zip-sacky-2pack, které můžete otevírat a uzavírat podle toho jak potřebujete a tím pádem můžete odebírat menší množství podle potřeby. Sáčky jsou navíc znovu použitelné a tím pádem vám vydrží dlouho. Vyhazovat je po jednom použití by navíc bylo krajně neekologické a neekonomické. Mrazené ovoce můžete využít v podstatě úplně stejně jako to čerstvé ne všechno je ale k mrazení vhodné.